Američania zdolali Lotyšsko až po predĺžení, rozhodol Atkinson

10.05.2018 Celý región

Herning 10. mája (TASR) - Hokejisti USA zvíťazili na MS v Dánsku aj vo svojom štvrtom vystúpení. Vo štvrtkovom dramatickom zápase v Herningu však zdolali Lotyšov 3:2 až po predĺžení, keď o ich výhre rozhodol v 62. minúte v presilovke Cam Atkinson.

Američania sa tak dostali s 10 bodmi na čelo B-skupiny, ďalší zápas odohrajú v piatok o 20.15 h proti Kórejskej republike. Lotyši, ktorým so 6 bodmi patrí priebežná 4. pozícia, sa o deň neskôr stretnú o s Nemcami (12.15).

B-skupina (Herning):

USA – Lotyšsko 3:2 pp (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)
Góly: 12. Kreider (DeBrincat, Larkin), 38. White (DeBrincat, Kane). 62. Atkinson (Gaudreau, Kane) – 18. Balinskis (Blugers, Rih. Bukarts), 24. Džerinš (Indrašis, Rob. Bukarts). Rozhodcovia: Gouin (Kan.), Olenin (Rus.) - Goľak (Biel.), Malmqvist (Švéd.), vylúčení: 6:8 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 5215 divákov.

USA: Kinkaid - Murphy, Martinez, Jensen, Butcher, Pionk, Oesterle, Hughes - Kane, White, DeBrincat - Atkinson, Larkin, Kreider - Lee, Ryan, Gaudreau - Thompson, Coleman, Gibbons - Milano
Lotyšsko: Merzlikinš - Galvinš, Cibulskis, Balinskis, Sotnieks, Rubinš, Freibergs, Zile - Redlihs, Džerinš, Indrašis - Keninš, Abols, Balcers - Blugers, Rob. Bukarts, Rih. Bukarts - Razgals, Jevpalovs, Pavlovs - Razgals

Američania začali zostra, od úvodného buly vybehli na svojho súpera a veľa nechýbalo, aby sa šance Kreidera s Larkinom či Atkinsona neskončili gólom. V 7. min ešte Merzlikinša zachránila žŕdka po strele Murphyho, no o 5 minút neskôr už Kreider dotlačil puk za jeho chrbát - 1:0. Súpera inkasovaný gól prebral a v 18. min vyrovnal zásluhou tečovanej strely Balinskisa. Lotyši boli vzápätí aj blízko k vedúcemu gólu, ale Abols v obrovskej šanci mieril nad bránku Kinkaida. Po prestávke pokračovali v aktivite, Blugers ešte nepremenil svoj únik, v 24. min už v presilovke Džerinš z dorážky skóroval. Hra sa rozpohybovala, útoky sa prelievali z jednej strany na druhú, v 36. min Merzlikinš vychytal Kanea, o dve minúty neskôr ho už prekonal strelou medzi betóny White - 2:2. V tretej časti najprv Freibergsovu delovku zastavila žŕdka, na druhej strane zahodil veľkú šancu Gaudreau a Američania nepretavili v gól ani veľký tlak v závere tretiny. Dráma vyvrcholila v predĺžení, v 62. min rozhodol o víťazstve Atkinson, ktorý v presilovke potrestal vylúčenie Cibulskisa.

Keith Kinkaid, brankár USA: "Každý zápas je odlišný, môžete naraziť na tím, ktorému sa darí, alebo brankára, ktorý má formu a všetko pochytá. Máme však skvelé mužstvo a nechystáme sa zložiť nohu z plynu."

Cam Atkinson, autor víťazného gólu USA: "Nebol to najkrajší gól, ale počíta sa. Lotyši si zaslúžia uznanie za to, ako celý zápas bojovali a s akou ľahkosťou vedeli prechádzať cez stredné pásmo."